Dyski SSD

Hosting SSD to usługa udostępnienia miejsca na serwerach wyposażonych w dyski SSD (Solid-State Drive). To dyski oparte na pamięci flash, wykorzystywanej również w pendrive’ach czy popularnych kartach pamięci.

Różnice między serwerami SSD a HDD

Co odróżnia hosting HDD od SSD? To rodzaj zamontowanych w nim dysków, czyli urządzeń, na których zapisywane są bazy danych, pliki stron internetowych czy wiadomości e-mail przechowywane na serwerze.

W dyskach talerzowych HDD, dostęp do danych odbywa się poprzez ruchomą głowicę poruszającą się nad wirującym talerzem. Aby dane zostały odczytane lub zapisane głowica musi ustawić się w odpowiednim miejscu nad talerzem. Cała operacja odbywa się w ułamkach sekund jednak prędkość ta jest limitowana przez mechaniczne części dysku.

Czy można szybciej? Tak. Dyski SSD to pojemne pamięci NAND, znane choćby z ich mniejszych odpowiedników stosowanych w smartfonach czy aparatach fotograficznych. Zapis i odczyt danych przebiega bez zastosowania części mechanicznych. Zadania używają ?głębokiego kolejkowania? przez co pewna ich liczba może zostać wykonana jednocześnie (działanie na wielu kościach). Pozwala to zwiększyć szybkość operacji do nawet ułamków milisekund. Prawda, że bardzo szybko? Już dziś ta technologia dostępna jest wraz z naszym hostingiem.

Zalety dla środowiska

Niezmiernie istotne jest również to, że dyski twarde z pamięcią flash zużywają o około 40% mniej energii elektrycznej, co powinno być istotne dla nas wszystkich, ponieważ dzięki temu dbamy o środowisko. Dyski SSD są w stanie działać znacznie dłużej niż HDD, gdyż w HDD po około 3 latach intensywnego działania zaczynają się problemy z układem magnetycznym, co pokazuje, że po pierwsze SSD jest szybsze i również znaczenie bardziej ekonomiczne. Odpady również trzeba gdzieś składować, więc znacznie rozsądniej jest zainwestować pieniądze w dysk SSD. Jeszcze kilka lat temu różnica w cenie tych dysków była ogromna, teraz niemal każdy może sobie na taki pozwolić.

Korzyści dla posiadacza strony

Jeśli chodzi o testy awaryjności sprzętu, to dyski twarde poprzez możliwość awarii części ruchomych sprzętu posiadają 3,5% awaryjności zaś dyski SSD tylko 0,5%. Różnica może wydawać się niewielka, ale bezpieczeństwo danych i stabilność strony internetowej jest najważniejsza.

Jeżeli firma posiada hosting SSD oznacza to, że przesył danych jest znacznie szybszy niż na klasycznych HDD. Dysk SSD jest w stanie swoją wydajnością przebić nawet 40 dysków HDD. Skoro badania zakładają, że dyski SSD działają 20 razy szybciej od klasycznych magnetycznych, to można również stwierdzić, że strony internetowe na tych hostingach będą działać 20 razy szybciej. Nie trzeba się również martwić o utratę swoich danych, ponieważ te dyski utrzymują integralność swoich danych nawet przez 200 lat.

Przy obecnym rozwoju stron internetowych oraz marketingu istotna jest każda milisekunda. Google zaczął karać strony, które ładują się zbyt długo w rankingach wyszukiwań. Dlatego też wszyscy twórcy powoli przechodzą na hosting SSD. Badania wskazują również, że odbiorcy nie chcą przeglądać stron, które ładują się dłużej niż 4 sekundy, dlatego jeśli chce się być widocznym w sieci trzeba posiadać możliwie jak najlepszy hosting.

Zmiana hostingu z HDD na SSD znacząco przyspiesza ładowanie się stron internetowych, co bardzo szybko odczuwają użytkownicy. W tej sytuacji dana strona internetowa ma większą szansę na osiągnięcie sukcesu, ponieważ działa szybko, a także można umieszczać tam treści w wysokiej jakości ( zdjęcia czy filmy), które nie będą się ładować latami, lecz w mgnieniu oka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *