Drupal stał się jednym z najbardziej kompleksowych systemów CMS dostępnych na rynku. Skrypt posiada bardzo specyficzne środowisko programistyczne, które można określić bardziej jako platforma programisty niż proste narzędzie CMS.
Skrypt ten jako Open Source (Otwarte Oprogramowanie) jest wyborem wielu programistów, którzy wcześniej korzystali z prostszych narzędzi aktualnie im nie wystarczających jak np. WordPress.
Drupal używany jest w ponad 2% wszystkich stron obecnych w Internecie. To darmowy CMF (content management framework) napisany w języku PHP, oferujący zaawansowane rozwiązania, jeśli chodzi o odczyty baz danych i współpracę z najróżniejszymi serwerami. Opiera się na segmentacji i taksonomii, modułu służącego do segregowania treści, ale przede wszystkim umożliwiającego obsługiwanie stron o wielkim obciążeniu. Podobnie, jak WordPress, Drupal również bazuje na gotowych wzorach i szablonach, dzięki czemu zmiana wyglądu strony jest łatwa i wygodna. A sama platforma? Ciężko powiedzieć, czy skierowana jest do użytkowników zaawansowanych, czy początkujących – chyba każdy powinien sam to określić, próbując pracy z platformą. Z systemu Drupal korzysta m.in. oficjalna witryna Białego Domu.
Zalety skryptu
Dostępne prawie wszystkie podstawowe funkcje
Drupal w standardzie dostarcza funkcjonalności takie jak: rejestracja użytkowników i zarządzanie profilu, kanały RSS, zarządzanie menu, system administracji i narzędzie dostosowywania wyglądu strony. Funkcje te umożliwią tworzenie prostych stron, jednego lub wielu blogów użytkownika, forum, strony społecznościowej i innych.
Zarządzanie wyglądem strony
Skrypt oferuje podstawowe możliwości edycji elementów strony internetowej. Dzięki zastosowaniu szablonów i motywów nie ma potrzeby zaczynać wszystkiego od zera. Zdefiniowane konfiguracje funkcji witryny ułatwiają budowanie prostych jak i bardziej skomplikowanych układów stron.
Różnego rodzaju treści
Drupal słynie z tego, że pozwala na tworzenie i zarządzanie wieloma rodzajami treści jak: video, ankiety, zarządzanie użytkownikami, tekst, blog, podcasty, statystyki i inne.
Zaawansowana administracja użytkownikami
Administrator może tworzyć nowe konta użytkowników z ich uprawnieniami. Użytkowników można dzielić na grupy i wyznaczać im role. Mogą oni po udzieleniu odpowiednich uprawnień zarządzać częścią Twojej strony.
Organizacja zawartości strony
Jedną z trudniejszych etapów w wielu CMSach jest organizacja treści w celu późniejszego jej wykorzystania. Drupal umożliwia kategoryzować treści poprzez adresy URL, ścieżki, tworzyć własne rodzaje list. Ta struktura pozwala na łatwe organizowanie, wyszukiwanie i ponowne użycie treści.
Wtyczki
Skrypt posiada kilka tysięcy wtyczek dostępnych na swojej stronie domowej. Ponieważ Drupal należy do Otwartego Oprogramowania masz możliwość używać, a także tworzyć własne wtyczki.
Wsparcie techniczne
Na stronie domowej Drupala znajduje się dokumentacja, rozbudowane forum dyskusyjne, chat, lista mailingowa itp. Tam znajdziesz dużo informacji i pomocy dotyczącej obsługi i modyfikacji skryptu. Istnieją także fora dyskusyjne w j. polskim jak drupal.pl.