Joomla! (suahili razem!, rodz. męski, /ˈdʒʊmla/, przybliżona wymowa [dżumla]) – system zarządzania treścią napisany w języku PHP, wykorzystujący bazę danych MySQL, rozprowadzany na zasadach wolnego oprogramowania.

 

Joomla! to skrypt, który jest czymś pomiędzy prostym, „plug & play” WordPressem, a kompleksowym i zaawansowanym Drupalem. Bardziej zaawansowanym niż WordPress, ale mniej skomplikowanym niż Drupal.

Skrypt, który jest typu Open Source jest najczęstszym wyborem przez polskich programistów do projektowania nawet zaawansowanych stron internetowych. Na stronie antyweb.pl znajduje się raport popularności Joomla! w Polsce.
CMS możesz pobrać i zobaczyć na stronie www.joomla.org

 

Zalety skryptu

Dość prosta instalacja

Joomla! jest dość prosta w instalacji. Po pobraniu wystarczy kilkanaście minut by skrypt zaczął działać na serwerze. Co prawda nie jest tak prosta jak Quick.Cms czy WordPress, ale też z powodzeniem wyprzedza Drupala.

Wtyczki

Skrypt posiada kilka tysięcy darmowych wtyczek dostępnych na swojej stronie domowej. Co prawda WordPress posiada ich więcej, ale by zbliżyć go do funkcjonalności Joomla! trzeba na starcie instalacji kilkunastu wtyczek.

Wsparcie techniczne

Joomla! ma ogromny wybór narzędzi programistycznych, tutoriali dostępnych dla użytkowników. Posiada także bardzo rozbudowane forum dyskusyjne w j. angielskim. Istnieje także spora społeczność użytkowników w naszym rodzimym języku, na stronie joomla.pl.

Zarządzanie nawigacją

Skrypt ma kompleksowy system nawigacji, który może z powodzeniem obsługiwać kilka hierarchii. Umożliwia to łatwe zarządzanie stroną jeśli posiada ona nawet setki różnych podstron.

Proste adresy URL

Linki generowane przez skrypt są bardzo przyjazne i mają one wpływ na lepszą pozycję w wyszukiwarkach. Przykładowo adres wygląda następująco www.twoja-strona.pl/o-nas zamiast www.twoja-strona.pl/?title=Main_page=o-nas

W miarę prosta aktualizacja

Kiedy strona zostanie już zaprojektowana to z czasem przyjdzie potrzeba aktualizacji skryptu do nowszej wersji. Możesz to wykonać z poziomu przeglądarki. Jedynie wymagana jest umiejętność przetwarzania tekstu.

Zaawansowana administracja

Panel administracyjny dostarcza wielu funkcji, które na początku mogą przerażać. Jednak z czasem można opanować większość z nich i dzięki temu korzystać w pełni ze skryptu.