LiteSpeed

LiteSpeed – czy to najszybszy serwer www?

Czym jest LiteSpeed

LiteSpeed jest serwerem www, znanym z zapewniania doskonałej wydajności i lepszej skalowalności hostingu. Jest rozwiązaniem dla dużej części dotychczasowych problemów wydajnościowych, z którymi na codzień mieli do czynienia hostingodawcy, jak i sami właściciele stron internetowych. Zawiera on imponujące funkcje i przyjazny dla użytkownika panel kontrolny, dostępny dla kilku istniejących systemów zarządzania treścią i platform ecommerce, w tym WordPress czy PrestaShop.

LiteSpeed jest nie tylko szybszy, ale i dodatkowo bardziej oszczędny od pozostałych, co może potwierdzić ilość zużytego transferu na koniec miesiąca. Omawiany przez nas serwer obsługuje procesy PHP w krótszym czasie, posiada wbudowane (zaawansowane) zabezpieczenia i na domiar tego jest kompatybilny z Apache. Dzięki tej kompatybilności, Litespeed może korzystać z takich funkcji jak mod_rewrite, .htaccess, itp.

Dlaczego właśnie LiteSpeed

Wydajność

LiteSpeed poprawia wydajność oraz skalowalność stron internetowych znajdujących się na danej platfomie hostingowej. Może on obsługiwać dużą liczbę odwiedzających jednocześnie, zapewniając minimalne wykorzystanie zasobów serwera. Sam kod LiteSpeed jest doskonale zoptymalizowany pod kątem zwiększania wydajności PHP i obsługi zarówno statycznych, jak i dynamicznych stron. To sprawia że witryny ładują się w szybszym tempie, niż ma to miejsce przy innych konfiguracjach, np. standardowym Apache.

LiteSpeed jest wyposażony w silnik pamięci podręcznej ESI, a więc z łatwością może implementować nawet najbardziej kompleksowe zadania cache’owania. Jest to w dzisiejszych czasach niezbędna funkcja, używana przez większość webmasterów, spełniająca wymagania bardzo dynamicznych aplikacji i stron internetowych.

W praktyce:

Efektywność

W porównaniu do 2 najszybszych konfiguracji, opartych o Apache i Ngnix, serwer Litespeed zapewnia nawet 8x szybszą prędkość ładowania strony oraz o 98% mniejsze zużycie zasobów serwera. Nie można przy tym pominąć inteligentnych funkcji przydzielania zasobów, zależnie od ilości użytkowników.

Jako że LiteSpeed zmniejsza obciążenie sprzętu, oznacza tym samym oszczędność kosztów, czego najlepszym przykładem może być ilość zużywanego transferu, czyli zmora dla właścicieli dużych, popularnych portali internetowych.

Bezpieczeństwo

LiteSpeed posiada wbudowane rozszerzenie anty-DDOS i działa doskonale chociażby z funkcją Apache mod_security. Ponadto LiteSpeed zawiera inteligentne funkcje ograniczenia przepustowości oraz limitu połączeń dla danego IP (tzw. Per-IP connection). Tym samym, adresy IP, które wywołują zbyt wiele połączeń lub żądań, są blokowane, co powstrzymuje potencjalne ataki hakerskie (np. z użyciem botneta) i chroni serwer przed ewentualnym przeciążeniem.

Platformy kompatybilne z LiteSpeed

Systemy zarządzania treścią (CMS)

  • WordPress
  • Joomla
  • Drupal

Systemy e-commerce

  • PrestaShop
  • Magento
  • ShopGold

Pozostałe systemy

  • MediaWiki
  • XenForo
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *