WordPress – napisany w języku PHP system zarządzania treścią (CMS) zaprojektowany głównie do obsługi blogów.
Wykorzystuje bazę danych MySQL. Rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public License i jest dostępny bezpłatnie.
Według danych W3Techs, firmy analizującej rynek IT, w maju 2018 aż 30,7% stron na świecie pracowało w oparciu o WordPress. Z kolei wśród systemów zarządzania treścią WordPress miał udział na poziomie 59,9% – czyli był najpopularniejszym CMS na świecie.
WordPress jest zdecydowanie najpopularniejszym CMSem na świecie. Skrypt ten w swych korzeniach jest bardziej blogiem niż typowym CMSem. Od pewnego czasu dopiero poprzez jego modernizację i tysiące wtyczek przypomina CMS.
Skrypt ten jako Open Source (Otwarte Oprogramowanie) jest wyborem większości blogerów, ale może być także z powodzeniem stosowany do projektowania prostych stron internetowych.
Zalety skryptu
Łatwy w użyciu
Chociaż większość produktów reklamuje się jako „łatwe w obsłudze” to WordPress nie musi tego robić gdyż taki po prostu jest i zyskał dzięki temu sławę. W przeciwieństwie do np. Drupal czy Joomla, WordPress nie wymaga znajomości PHP czy HTML. WordPress ma preinstalowania funkcje wtyczek i szablonów, która instaluje je w bardzo prosty sposób. Wybierasz odpowiednią wtyczkę lub szablon i klikasz aby go zainstalować.
Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem to rozważ użycie tego skryptu.
Społeczność
By korzystać ze wsparcia potrzebna jest także duża społeczność użytkowników, którzy udzielają się m. in. na forum dyskusyjnym. WordPress ma jedną z największych społeczności internetowych (j. angielski). Istnieje też wsparcie techniczne w j. polskim dostępne pod adresem pl.wordpress.org.
Wtyczki
Skrypt posiada kilkanaście tysięcy wtyczek dostępnych na swojej stronie domowej. Dzięki nim WordPress uznany został za CMSa, a nie tylko skrypt do blogowania. Zdecydowana większość wtyczek jest udostępniana za darmo.
Szablony
Na stronie domowej skryptu będziesz mógł przeglądnąć tysiące szablonów graficznych, które zmienią wygląd Twojej strony. Znajdziesz tam darmowe i płatne szablony. Te płatne często są bardziej zaawansowane i często ciekawsze.
Zarządzanie menu
WordPress posiada rozbudowane możliwości zarządzania menu, które można przekształcić tak by obejmowały kategorie, strony itp.
Niestandardowe pola
Samemu lub za pomocą wtyczki można w prosty sposób dodać pola w formularzach. Dzięki temu wpisy w blogu czy podstrony będą miały dodatkowe etykiety, kategoryzacje czy opisy.